Według prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2025 roku w Polsce ma wynieść nawet 15 GW. Szanse przestawienia się na zieloną energię wykorzystuje dziś coraz więcej firm, dostrzegających realne oszczędności na cenach prądu, które z roku na rok rosną o kilkadziesiąt procent. Chociaż zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych nie należy do najtańszych, to zwrot z inwestycji w sektorze B2B wynosi około 30% w skali roku. O zainteresowaniu sektora B2B fotowoltaiką świadczy liczba zapytań o usługę spływających do firmy Copernicus Sun, która w pierwszym kwartale 2022 roku jest o ponad 190% wyższa niż w całym ubiegłym roku.
-Sytuacja rynkowa spowodowała, że przedsiębiorstwa szukają oszczędności. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za prąd jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Szacuje się, że dzięki korzystaniu z OZE koszty energii elektrycznej dla niektórych segmentów biznesu mogą zostać obniżone nawet o około 80%, co w przypadku prowadzenia działań rynkowych ma ogromne znaczenie. Dzięki inwestycji - firmy mogą mieć pewność, że każda następna podwyżka cen energii sprawi, iż koszty poniesione na fotowoltaikę zwrócą się jeszcze szybciej. W wielu przypadkach powinno to nastąpić w okresie krótszym niż 3 lata. Samowystarczalność sprawia też, że przedsiębiorcy nie muszą martwić się o ograniczenia w dostawach prądu – mówi Jacek Grelewicz, prezes Copernicus Sun.
Dziś tzw. sektor B2B jest tym, który mocno spogląda w stronę fotowoltaiki. Wrocławska firma Copernicus Sun w 2020 roku przy cenie prądu dla biznesu na poziomie 250zł/1MWh otrzymała 6 zapytań w sprawie OZE od firm. Za cały 2021 rok było ich 120 – wówczas przedsiębiorstwa za prąd musiały płacić 400zł/1MWh. Natomiast tylko w pierwszym kwartale 2022 roku przy cenie prądu dla biznesu wynoszącej 650zł/1MWh do spółki wpłynęło aż 350 zapytań od biznesu, które łącznie sięgają wartości ponad 100 mln zł i są procesowane.
–Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce obowiązują nowe zasady rozliczania fotowoltaiki. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa – nie wpływa to na ich sytuację. Fotowoltaika dla firm w dalszym ciągu jest opłacalna, a inwestycja zwróci się maksymalnie w ciągu kilku lat. Warto zaznaczyć, że oszczędność kosztów to tylko jedna z zalet fotowoltaiki. Inwestycje w energię ze słońca mają również pozytywny wpływ na wizerunek firmy, która staje się bardziej EKO. Dziś na inicjatywy przyjazne środowisku przedsiębiorstwa na świecie wydają duże sumy pieniędzy – podkreśla Jacek Grelewicz, prezes Copernicus Sun.
Dane z 2020 roku pokazują, że działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu podejmuje większość firm. CSR znacznie zwiększa zaufanie do marek i przysparza im lojalnych klientów - wpływając tym samym na rozwój biznesu.
Fotowoltaika jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Z szacunków wynika, że energia słoneczna i wiatrowa zaspokoją ponad 50% światowego popytu na energię do 2050 roku.
***
O Copernicus Sun:
Copernicus Sun jest wrocławską firmą fotowoltaiczną działającą na terenie całego kraju. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii dla wszystkich segmentów rynkowych: firm i klientów indywidualnych, rolników, spółdzielni mieszkaniowych oraz biurowców i galerii handlowych. W portfolio produktowym Copernicus Sun znajdują się także: pompy ciepła oraz produkty dodatkowe, takie jak stacje ładowania pojazdów i magazyny energii.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/copernicus-sun-z-rekordowa-liczba-zapytan-o-fotowoltaike-w-q1-2022-roku